České "létající auto" se projíždělo po Praze

27. 03. 2017 | Autor: Jan Markovič

Přerovský vírník dostal homologaci pro silniční provoz. Jeho výrobce se proto vydal do Prahy na kávu. Pohon elektromotorem má usnadnit přepravu z letiště, například kvůli tankování paliva nebo parkování. "Létající auto" se veřejnosti představí na začátku dubna na letecké výstavě v německém Friedrichshafenu.

Přerovský výrobce vírníků postavil své první "létající auto". Prototyp modelu Gyrodrive dostal pohon elektrickým motorem, to aby se usnadnil jeho pohyb z letiště. Vírníky totiž pro let tankují běžné palivo, tedy benzin Natural 95. Díky své kompaktní velikosti také mohou parkovat ve větších garážích. Proto se jízda po silnici docela hodí.

V letu vírník Gyrodrive zvládá maximální rychlost 180 km/h, přitom spotřebuje okolo 15 litrů benzinu na 100 km. K pohybu používá motory Rotax. Na silnici ho pak pohání blíže nespecifikovaný elektromotor, se kterým je stroj schopný dosáhnout maximální rychlosti 40 km/h. Splňuje i další podmínky, které byly nutné pro udělení homologace do silničního provozu, jako je například správně umístěné osvětlení.

Vírník má speciální registrační značku zvláštního motorového vozidla, která ho opravňuje pouze k cestám na letiště a z něj. Řídit ho můžete jen ve chvíli, kdy máte řidičské oprávnění skupiny B, ale zároveň i pilotní průkaz na vírník.

Více na: zpravy.aktualne.cz

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Přihlašte si odběr novinek

a buďte vždy v obraze, co se děje nového