Doma ve vzduchu i na silnici

25. 03. 2017 | Autor: Jan Markovič

Český výrobce technologie GyroMotion pro mobilní virníky představí na výstavě AERO FRIEDRICHSHAFEN 2017 stroj schopný letu a zároveň jízdy na pozemních komunikacích.

Virníky obecně, na rozdíl od vrtulníků, pro létání využívají princip autorotace. Rotorové listy nejsou poháněny aktivně, ale roztáčí se nabíhajícím větrem s pomocí tlačné vrtule. Virník dokáže letět rychlostí až 180 km/h, ale posádka se může kochat krajinou i při velmi pomalém letu. Na silnici však nesmí, a tak tomu bylo až dodnes.

Tedy auto nebo letadlo? Dosavadní koncepty měnily automobily nebo tříkolky v létající stroje. V AGN SYSTEMS v Bochoři u Přerova na to šli odlišným způsobem a jako vysokou přidanou hodnotu k létání do virníku Cavalon instalovali technologii, která změní virník v auto, i když se mu moc podobat nebude. Implementací elektropohonu do kol podvozku virníku a dodržením povinné výbavy pro automobil místní technici umožnili virníku pozemní mobilitu s možností přepravy při rychlosti do 40 km/h. I když na dálnici to nestačí, na přejezd ze vzletové nebo přistávací dráhy domů je limit dostačující.

GyroMotion se samozřejmě neobejde bez homologovaného osvětlení, umístění a fixace registrační značky, zpětných zrcátek, odrazových světel, klaksonu a další povinných doplňků. Výhodou je rychlá implementace povinných prvků stejně jako fixace rotorových listů a umístění výstražného trojúhelníku na tlačnou vrtuli. S takto vyzdobeným strojem můžete přijet a zaparkovat kdekoli se vám bude líbit.

Přelet a přejezd na požadované místo, parkování na místech pro automobily, tankování na běžných čerpacích stanicích a v neposlední řadě bezpečný nadhled nad stále komplikovanější dopravní situací na zemi. To jsou výhody GyroMotion.

„Nejsme na světě jediní, kdo uvažuje podobným způsobem, ale jsme v současnosti nejblíže uvedení novinky do reálného provozu. Již nyní víme, že zájem potencionálních majitelů je vysoký, a proto pamatujeme i na školení a možnost získání letové licence. Pořizovací cena kopíruje 100 tisíc EUR a provozní náklady 15 litrů na hodinu v konečném důsledku kopírují cenu přepravy vozem. Asi nejžádanějšími parametry pak jsou úspora času, bezpečnost, originalita a komfort“, uvádí Pavel Březina, autor myšlenky a CEO AGN SYSTEM s.r.o.

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Přihlašte si odběr novinek

a buďte vždy v obraze, co se děje nového